Kādu ukuleli izvēlēties?

Kad esi nonācis līdz lēmumam, ka gribi spēlet ukuleli, nākamais solis būtu to iegādāties. Bēt kādu gan ukuleli lai iegādājas? Jo izrādās kā tai nav vis viens, bet veseli četri veidi. Turklāt arī ražotāju tik daudz, stīgas atšķiras un korpusi ir gan koka, gan plastmasas. Kuru tad man īsti vajag?

Ukuleles veidi

Mūzikas veikalos lielāko ties atradīsi četrus ukuleles veidus – soprāna, koncerta, tenora un baritona ukuleles. Tām atšķiras izmēri un skaņojums. Arī stīgas ir citas. Katra skan savādāk.

 

Apskatīsim katru ukuleles veidu nedaudz sīkāk, lai vari saprast, kura ir tev piemērotākā.

Ja atradīsi sev piemērotāko izmēru un skanējumu, tad pati spēlēšana arī padosies vieglāk un interesantāk.

Soprāna ukulele

Soprāna ukulele ir mazākā no ukulelēm. Ir gan vēl mazāka – sopranino ukulele – bet tā jau ir tik maza, ka to ir grūti spēlēt, un arī skanējums tik maza izmēra stīgu instrumentam nav tas labākais.

Tātad soprāna ukulele. Šis ir zināmākais un populārākais ukuleles veids. Tās garums parasti ir no 51 līdz 53 centimetriem un uz grifa ir 12 līdz 15 ladas.

Šis izmērs ir vispiemērotākais bērniem. Pieaugušajiem uz šī instrumenta spēlēt būs nedaudz grūtāk, jo ladas ir tuvu viena otrai. Pieauguša vīrieša pirkstiem šis instruments būs sarežģīti spēlējams. Bet nekas nav neiespējams.

Koncerta ukulele

Starp šo un soprāna ukuleli iespējams nemanīsi lielu atšķirību, tomēr tā ir nedaudz lielāka un skanīgāka par soprāna ukuleli. Līdz ar to arī nedaudz dārgāka.

Koncerta ukuleles izmērs ir 58cm un uz tās grifa parasti ir no 15 līdz 20 ladām. Tātad arī vairāk nospēlējamu nošu. Tās korpuss ir nedaudz lielāks un skanīgāks. Attālums starp ladām ir lielāks kā soprāna ukulelei, tomēr vēl joprojām samērā mazs.

Šo instrumentu jau būs vieglāk spēlēt arī pieauguša cilvēka pirkstiem, bet kārtīga večā ķepai šis vēl būs par mazu 🙂

Tenora ukulele

Šī ir lielākā no ukulelēm, kas tiešām izklausās pēc ukuleles 🙂

Tenora ukuleles izmērs ir 66cm un tai ir 15 un vairāk ladas.

Šo ukuleles izmēru visbiežāk izmanto tieši prifesionālie ukuleles spēlētāji, jo lielāks ladu skaits un lielāks attālums starp ladām ļauj spēlēt sarežģītākus akordus. Arī skanējums šī izmēra ukulelei ir patīkamāks, bet tas gan nevienmēr būs atkarīgs tikai no izmēra. Skanējumu būtiski ietekmē materiāls no kā gatavota ukulele.

Šī ir lielākā, skanīgākā un arī dārgākā no ukulelēm ar kasisko ukuleles skaņojumu. Bet mūsu sarakstā ir vēl viena…

Baritona ukulele

Baritona ukulele ir lielākā no ukulelēm, bet tā arī būtiski atšķiras no iepriekš aprakstītajām. Tās skaņojums vairs nav kā klasiskai ukulelei, bet gan kā ģitāras pirmās četras stīgas. Tās skanējums un izmērs (76cm) jau atbilst 1/2 izmēra klasiskajai ģitārai. Vienīgi stīgas ir četras, bet ģitārai sešas.

Šis varētu būt kā pārejas instruments bērniem kas grib spēlēt ģitāru, bet pirkstiņi vēl ir par mazu lai saliktu piņķerīgos akordus uz sešām ģitāras stīgām.

Tomēr, ja vēlies spēlēt ukuleli tās īpašā skanējuma dēļ, tad ar bariton ukuleli neiegūsi maigo un skanīgo ukuleles skaņu. Šī ukulele radīs skanējumu kas vairāk izklausīsies pēc ģitāras.

Vai Tev jau ir sava ukulele?

Vai arī tu gribi iemācīties spēlēt ukuleli?

Izmēģini ukuleles draugu klubiņā pieejamos kursus bez maksas.

Padalies un pastāsti draugiem!

1
0
Kādas ir tavas domas? Pievieno komentāru!x